Logo
n 0800 105 135   Volajte zadarmo Po–Pia 8.00-17.00

Ergonómia

Ergonómia je pojem, ktorý vznikol z gréčtiny ergon - práca a nomos - zákon. V roku 1857 tento pojem prvýkrát použil Wojciech Jastrzębowski vo svojom diele "Rys ERGONOMY czyli nauki o pracy, opartej na prawdach poczerpniętych z Nauki Przyrody". Je to veda o zákonitosti ľudskej práce. Ergonomické dnes môže byť všetko - myš, klávesnica, stoličky, bicykle, kuchyne ... Základom ergonómie je vyrábať veci, ktoré ďalej neubližujú nášmu zdravie pri ich krátkodobom alebo i dlhodobom používaní.

zdravé sezení

Kto trpí bolesťami chrbta

Na bolesti chrbta (šije, bedrovej chrbtice, bolesť v oblasti ramien), brnenie v prstoch, na bolesti rúk alebo zápästia si sťažuje 70% našej populácie, ktorá trávi svoj čas sedením pri počítači za písacím stolom.

Máme bolesti chrbta brať vážne?

Áno! Po prvé môžu Vaše bolesti pochádzať od chrbtice. Po druhé ak sa stane táto bolesť chronickou, spôsobí trvalé poškodenie. Ihneď sa teda zamyslite nad možnými úpravami Vášho sedenia pri počítači v zamestnaní!

Správne držanie tela pri práci.

Absolútnou nutnosťou, bez ktorej sa nezaobídeme je kvalitná kancelárska stolička alebo kreslo, ktoré sa dá nastaviť tak, aby podopierala spodnú oblasť chrbta.

  • Využite celú plochu sedadla stoličky a posaďte sa čo najviac dozadu. Tým pádom máte väčší kontakt s operadlom a sedákom. Zamedzuje sa tak tlak na platničky.
  • Sedíme rovno, hlavu držíme tiež rovno a nikam sa nenatáča a ani neschyľuje. V prípade, že sa dlhodobo v práci venujete volanie, tak si kúpte čo najskôr handsfree (slúchadlá na hlavu).
  • Chodidlá položte rovno na podlahu alebo v lepšom prípade využite podložku pod chodidlá. Nastavte si sedaciu plochu tak, aby zodpovedala Vašej výške.
  • Predlaktia ležia v pravom uhle na pracovnej doske. Nadlaktia smerujte uvoľnene nadol. Cieľom je mať pracovný stôl čo najbližšie pri tele. Čím väčšia je vzdialenosť medzi chrbticou a rukami na pracovnej ploche, tým väčšiu máme prácu so statickým držaním tela. Toto trvalo škodí ramenám, šiji a chrbtici.
     

Prispôsobte si stoličku!

Toto vyzerá veľmi jednoducho, ale musíte dbať na zásady (pozri vyššie, nižšie). Kupujte si kancelársku stoličku, ktorá patrí Vašej hmotnostnej kategórie. Človek vážiaci 100 kg si môže kúpiť stoličku s nosnosťou 150 kg, ale ak by to bolo naopak, potom by nastal problém v rámci ergonómie stoličky.
Nezostávajte stále v jednej pozícii a dynamicky striedajte polohy. Starajte sa o pohyb, ktorý prispieva k výžive platničiek.

Pohľad na počítač.

Vaše oči by mali byť vo vzdialenosti minimálne 50 cm od monitora. Horný okraj monitora by mal byť v úrovni Vašich očí. Ideálne je, ak si môžete nastaviť sklon monitora. Ten by mal smerovať mierne spodnou hranou smerom k Vám. Odľahčujú tak prácu platničkách a zátylku.

Práca pri počítači.

Zaujímavé je, že práve teraz na počítači pracuje ďalších 30 000 000 osôb. Táto práca je veľmi ťažká. Jedným prstom kliknete na klávesu či na myš až 80 000 (na myš v bežnej prevádzke 2 000 - 10 000). Viac ako 60% ľudí, ktorí pracujú denne s myšou aspoň 3 hodiny, majú problémy v oblasti šiji a ramien. Každý štvrtý sa sťažuje na bolesti svalov paže. Toto všetko vedie k syndrómu RSI (repetitive strain injury, choroba, ktorá vzniká opakovaným zaťažením) a poškodenie svalových vlákien, šliach, nervov a kĺbov. Aby ste tomuto zabránili, držte myš a klávesnicu čo najbližšie telu a uprostred písacieho stola. Zaistite si dostatočne dlhý kábel alebo v lepšom prípade bezdrôtovú myš a klávesnicu.

Čo musí vydržať Vaše platničky?

Ľah na chrbte 16 kg
Pohodlný sed s operadlom 43 kg
Pohodlný sed bez operadla 74 kg
Uvoľnený stoj 80 kg
Chôdza naboso 90-100 kg
Zdvíhanie 20 kg zo drepu 272 kg
Zdvíhanie 10 kg s ohnutým chrbtom 368 kg
Nadvihnutie 50 kg s predklonením 700 kg


Toto všetko sú údaje o človeku, ktorý má váhu 70 kg.

Váš košík je prázdný

Kancelársky nábytokKancelársky nábytok O
Stoličky a kresláStoličky a kreslá O
Kancelárske vybavenieKancelárske vybavenie O
Kuchyne a jedálneKuchyne a jedálne O
Šatne a ich vybavenieŠatne a ich vybavenie O
Vonkajšie vybavenieVonkajšie vybavenie O
Dielňa a skladDielňa a sklad O
Dom, byt, záhradaDom, byt, záhrada O