Logo
n 0800 105 135   Volajte zadarmo Po–Pia 8.00-17.00

Ako vybrať kancelársky nábytok

Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá. Kancelársky nábytok vyberáme predovšetkým tak, ako sa nám páči. Bohužiaľ dôležitý faktor sú naše finančné možnosti, veľkosť kancelárie a množstvo pracovníkov v nej, vyťaženie kancelárie (inak bude kupovať nábytok človek, ktorý bude v kancelárii hodinu mesačne a inak človek, ktorý tu bude 12 hodín denne), využitie kancelárie a účel (tu myslíme , či je kancelária pre účtovne alebo pre riaditeľa firmy).

Čo obsahuje každá kvalitná kancelária?

  1. Stôl je najpotrebnejšia časť kancelárie. Pri stole trávime priemerne 90% všetkého času. Ideálny stôl má rozmery minimálne 140cm na dĺžku a 70 cm na šírku. Výška stola závisí na výške sediaceho, ale ideálne pre 90% populácie (meracia od 165 -195 cm) je výška 69-76 cm.
  2. Kontajner - kontajner je základ spolu so stolom. Stôl má byť totiž "čistý" a mala by na ňom byť len myš, klávesnica a monitor prípadne fotografie našej rodiny či blízkych priateľov. Všetko ostatné, čo často používame by sme mali odkladať, obzvlášť pred odchodom domov, do kontajnerov a skríň. Ideálny kontajner by mal obsahovať zámok v prípade, že máte veci, ktoré nechcete aby niekto videl, poprípade sa k nim dostal.
  3. Policová skriňa - bez policovej skrine sa už nezaobíde žiadna kancelária. Skrine sa vyrábajú väčšinou v troch výškach - nízke, stredné a vysoké. Skrine vyberáme podľa predbežného počtu rôznych šanónov, kníh a ostatných vecí či papierov, ktoré nechceme aby boli na stole alebo na zemi.
  4. Kvalitnú kancelársku stoličku - výberom sa zaoberáme tu

Akú zvoliť farbu (dezén) nábytku?

Farbu nábytku môžeme zvoliť v podstate, akú chceme a aká sa nám páči, ale musíme myslieť na okolité prostredie. Napríklad k bielym stenám a koberci sa nebude z 99% hodiť biely nábytok ...

Ako spoznáte kvalitný nábytok?

Kvalitný kancelársky nábytok, ak nie ste odborník väčšinou až tak ľahko nespoznáte. Skôr spoznáte nekvalitný nábytok. Tu je pár rád, čo by mal kvalitný nábytok obsahovať alebo ako by mal vyzerať.

  1. Dôležité je ohranenie nábytku - ABS hrana, ktorá zakončuje nábytok by mala mať 2mm pri stoloch a minimálne 1 mm u skríň (lepšie sú však 2 mm). Pokiaľ ide o časti nábytku, ktoré sa nepoužívajú, napríklad zadná hrana stola, bočná hrana pristaveného kontajnera, zadná hrana skrine, potom je dostačujúca 1 mm.
  2. Hmotnosť - kancelársky nábytok, ak je v ňom drevo alebo drevotrieska vo väčšom množstve, je ťažký. U kancelárskeho nábytku u nás sa používa len tá drevotrieska, ktorá je stlačená na najsilnejší triedu E1. To znamená, že sa vezme napríklad 30 cm drevotriesky, ktorá sa stlačí do 2,2 cm stolov či skrine.
  3. Cena - cena nie je rozhodujúca, ale pri stole 180cm, ktorý stojí 20 EUR nemôžete očakávať kvalitu a tento nábytok je vo väčšine prípadov za 2 roky tak nestabilný, že si môžete vybrať nový. Ak Vám niekto ponúkne kontajner za 20 EUR, potom vedzte, že sa bude zle otvárať, že sa  bude zadrhávať a ABS hrany bude mať všade maximálne 1mm. Za túto cenu nemožno vyrobiť kvalitný kontajner poprípade stôl či skriňu.
  4. Záruka - záruka na kancelársky nábytok by nemala byť 2 roky. Kancelársky nábytok si vo väčšine prípadov kupujeme preto, aby nám dlho slúžil. Na kvalitnom nábytku sa nemá čo pokaziť. Preto tlačte na obchod, aby Vám dal aspoň záruku 4-5 rokov.
  5. Hrúbka stolov - hrúbka stolových dosiek by mala byť aspoň 22 mm, aby sa Vám neprehýbali. Ideálna hrúbka je 25 mm.
  6. Hrúbka skríň - ideálna hrúbka skríň, tak aby sa neprehýbala pri zaťažení, je 18-20 mm. Lepšie je 22 - 25 mm

Výroba kancelárskeho nábytku a spracovanie dreva

Kancelársky nábytok sa vyrába z niekoľkých druhov dreva respektíve niekoľkonásobným spracovaním dreva. Najčastejším spracovaním je drevotrieska.

Drevotrieska sa vyrába roztrieštením dreva a následným lisovaním vrátane pridania rôznych živicových lepidiel. Toto je moderný spôsob spracovania dreva, ktorý vznikol v roku 1940. Od roku 1950 sa začala drevotrieska hojne využívať. Vďaka ešte nevylepšeným technológiám bola často drahšia ako klasická drevená doska. Teraz sa celosvetovo predáva 80% DTD (čo je označenie pre drevotriesku, niekedy tiež LTD). Drevotrieska je dostatočne kvalitná na kancelársku činnosť. Drevotrieska väčšinou nie je vhodná do veľmi vlhkých priestorov - môže napučať. Ak je však dobre ohranená tento problém nehrozí. Drevotrieska sa vyrába kompresiou (pod obrovským tlakom) požadovaného množstva dreva s prímesou malého množstva živíc. Podľa hmotnosti nábytku možno zistiť, či je nábytok kvalitný, pevný a odolný. Ťažký kancelársky nábytok obsahuje veľmi veľké množstvo dreva s minimálnym množstvom živíc a naopak.

Dyha je tenká vrstva dreva o hrúbkach najčastejšie tenších ako 3 mm až do hrúbky 5 mm. Používa sa k výrobe povrchov nábytku a na výrobu preglejky (t.j. navrstvená dyha minimálne 3 vrstvy, maximum podľa požiadaviek). Dyha vzniká najčastejšie rezaním, kde vznikne až 50% odpad vo forme pilín. Dyhy sa vyrábajú najčastejšie z veľmi tvrdých drevín (dub, buk, hruška, jabloň, slivka).

MDF (Medium Density Fibreboards) polotvrdá drevovláknitá doska je plnohodnotná alternatíva masívneho dreva, ktoré je cenovo veľmi nedostupné. Začiatok výroby sa datuje približne na rok 1980. Hustota dosky je štandardne medzi  500 - 1000 kg/m3.

Váš košík je prázdný

Kancelársky nábytokKancelársky nábytok O
Stoličky a kresláStoličky a kreslá O
Kancelárske vybavenieKancelárske vybavenie O
Kuchyne a jedálneKuchyne a jedálne O
Šatne a ich vybavenieŠatne a ich vybavenie O
Vonkajšie vybavenieVonkajšie vybavenie O
Dielňa a skladDielňa a sklad O
Dom, byt, záhradaDom, byt, záhrada O